درمان ديسک کمر,درمان کمر درد,درمان ديسک کمر با دستگاه کشش ستون فديسک کمر چيست


درمان ديسک کمر : در ستون فقرات بدن انسان بين مهره هاي کمري استخواني بالشتک ها يا صفحاتي از جنس غضروف قرار دارند كه به آنها ديسک گفته مي‌شود و واضحا در کمر به آنها ديسک کمر  گفته مي شود.


ديسک کمر به انگليسي lumbar disc hernistion گفته مي شود.


كمر انسان داراي  5 مهره کمر است كه در پايين آنها نيز استخوان مثلثي‌ شكلي به نام استخوان خاجي قرار گرفته است.


بنابراين در ناحيه كمر تعداد ديسک هاي بين مهره اي 5 عدد مي باشد.


وظيفه اصلي ديسک ها در ستون فقرات بدن انسان ضربه‌گير بودن آن است.


به عبارتي ديسک ها، فشارهايي را كه به ستون فقرات وارد مي‌شود را جذب مي‌كند و همچنين کمک در بهبود حركت بين مهره‌ها مي نمايد. بنابراين همه افراد ديسک کمر دارند و منظور از ديسک کمر فتق يا بيرون زدگي ديسک کمر مي باشد که البته يکي از صعب العلاج ترين بيماري هاي ستون فقرات مي باشد که در عين حال قابل درمان است.


ديسک کمر از چه جنسي ساخته شده است؟


ديسک کمر از چه جنسي ساخته شده است؟ در کمر افراد ساختار ژله اي شکلي وجود دارد که عمدتا از آب و کمي پروتئين و ديسک کمر را تشکيل مي دهد. معمولا افراد ديسک را کمردرد  هايي مي دانند که بسيار دردناک بوده و مانع فعايتهاي روزانه مي شود. بنابراين همانطور که عنوان شد بيماري ديسک کمر در حقيقت به وضعي فتق ديسک کمر اطلاق مي شود.


بيماري ديسک کمر هم در مردان  و هم ن  تقريبا با شدت مساوي مشاهده مي شود. بعضي از منابع معتقدند در مردان 30تا 50ساله فتق ديسک کمر کمي بيشتر ديده مي شود. متاسفانه ما روز به روز با سونامي افزايش شيوع و کاهش سن ابتلا به کمر درد به علت ديسک کمر مواجه هستيم.به گونه اي که حتي در کلينيک ها جواناني در رده سني 16 تا 20 سال با کمردردهاي که به علت فتق ديسک کمر روي داده روزانه مراجعه مي کنند.


عکس ديسک کمر


عکس ديسک کمر


همانطور که در شکل سمت راست مشاهده مي کنيد بيرون آمدن ماده ژله اي داخل ديسک کمر، عصبي که از کنارش رد مي شود را تحريک مي کند، اين در واقع همان پارگي ديسک کمر مي  باشد. مجموعه چند ريشه عصب که توسط ديسک هاي کمر تحريک مي شوند، موجب تحريک عصب سياتيک  ناشي از ديسک کمر شده که به آن درد سياتيکي مي گويند. بنابراين در بسياري از موارد ديسک کمر و سياتيک به نوعي مطرح کننده يک بيماري هستند.


علايم ديسک کمر • درد موضعي در ناحيه كمرکه در يسياري از بيماران ممکن است وجود نداشته باشد!

 • درد انتشاري در پاها به عنوان يکي از مهمترين  علائم ديسک کمر مطرح مي باشد. علايم ديسک کمر در پاها بسيار متغير و در حدود 30 نوع علامت مختلف است.

 • احساس ناتواني يا گرفتگي در پاها و خصوصا درد پشت زانوها

 • بي حسي و ضعف عضلاني

 • احساس گزگز و مور مور و خواب رفتگي در پاها

 • احساس سوزش عضلاني

 • شايان ذکر است علائم اوليه ديسک در اغلب افراد ضعف عضلات ناحيه کمر و شکم است. به دنبال آن ديسک ضعيف شده و بدنبال يک حادثه جابجا شده و با فشار به اعصاب موجب بروز کمر درد و درد ساق پا، ران و … شوند.

 • بسياري از بيماراني که دچار گزگز و مور مور در پا ها مي باشند ابتدا به بيماري ام اس شک مي کنند . در حالي که خواب رفتگي پا بيشتر به دليل تحريک ريشه عصب توسط ديسک کمر مي باشد تا بيماري ام اس. در ام اس بسياري از علايم از جمله ضعف و دو بيني و… بسيار بارز تر مي باشد.

 • ديسک کمر ممکن است موجب کمردرد بسيار شديد شود ولي خصوصا در موارد مزمن ممکن است اصلا کمردرد هم نداشته باشد و فقط علائم درد باسن و درد ساق و کناره پا ايجاد کند.بسياري از بيماران سابقه کمردرد را دارند ولي ممکن است اين درد مربوط به گذشته هايي باشد که راحتي آن را نتوانند به ديسک کمر و درد ساق  و کف پا خود ارتباط دهند.


علايم ديسک کمر شديد و پيشرفته و پارگي ديسک کمر


بيمار با ديسک کمر شديد ممکن است از درد شديد کمر و با انتشار به باسن و پاشنه شکايت داشه باشد و بي حسي پاها و بي قوتي پاها و کاهش تمايل جنسي و اختلالات ادراري مانند کاهش يا تند شدن ادرار ممکن است از علائم ديسک کمر شديد باشد.


ديسک کمر خفيف و يا ديسک کمر متوسط هم اگر درگيري زيادي روي عصب ايجاد کنند مي توانند علائم فوق را ايجاد کنند.


 ارتباط ديسک با درد پاها و علائم ديسک کمر در پاها


گاهي به دليل فشاري ناگهاني که به ستون فقرات وارد مي شود، ديسک نيز از جاي خود خارج شده و باعث اعمال فشار بر ريشه هاي عصبي که از آن خارج مي شود.


فشار ديسک با احساس کمردرد و سوزش در پاها ممکن است  همراه باشد. علاوه بر آن  ممکن است آن احساس درد ديسک کمر با  احساس گزگز و بي حسي در پاها  و درد پا و  ساق يا رانيز همراه باشد.


تاکيد مي کنم در برخي مواقع فتق ديسک کمر دردي در کمر ايجاد نمي کند ولي ديسک باعث ايجاد درد پا و درد در  ناحيه ساق پا و يا ران فرد شود . بنابراين ممکن است ديسک عامل ايجاد  درد پا و درد در ران و ساق پا  و باسن باشد ولي منشا اوليه درد ، در کمر باشد.


 عوامل تاثير گذار در ايجاد ديسک کمر


يکي از عوامل فشار زياد و ناگهاني مثل زمين‌خوردن يا بلندكردن يك جسم سنگين مي باشد، از ساير عوامل ايجاد ديسک  کمر نيز اعمال فشارهاي كم اما مكرر مي باشد، مثلا سالها فرد طولاني پشت ميز خود مي نشيند و تدريجا ديسک کمر را تحريک مي کند ولي هرني و فتق ديسک بعضي چندين سال رخ مي دهد اما علت آن را بايد در تمام اين سال هايي جستجو کرد که فرد بدون ورزش و تناوب در کار طولاني نشسته است.


در زماني که فرد به سمت جلو خم مي‌شود يا تنه را  به يك سمت مي‌چرخاند ديسک هاي كمر نيز بيشتر به سمت عقب فشرده مي‌شوند. پس زماني که فرد به‌طور مكرر به جلو خم شده يا بارها با چرخش تنه مواجه باشد، احتمال فتق ديسك فرد افزايش مي‌يابد.


علت ديسک کمر در جواني چيست


ديسک کمر بيماري است که به دو روش ايجاد مي شود يا فشار ناگهاني و شديد مانند برداشتن اجسام سنگين در حالت خميده و ضربه خوردن و تصادف و موارد مشابه آن که اين حالت ممکن است در جوانان به راحتي ايجاد شود. بنده بيماري 13 ساله با ديسک شديد کمر دارم که متعاقب يک مسابقه کشتي ايجاد شده است . علت ديگر ديسک کمر فشار هاي تدريجي است مثلا طولاني نشستن و رانندگي طولاني و ارتروز ستون فقرات و فشار زياد به مفاصل فاست و …. که اين موارد اغلب علت ديسک کمر در سنين بالاتر مي باشند‌ .


 راههاي تشخيص ديسک کمر


تشخيص ديسک کمر چگونه است ، سوالي که اکثر بيماران دارند


 از جمله راه هاي تشخيص مي توان به موارد زير اشاره کرد: • در تشخيص پزشک معالج از بيمار مبتلا به كمر درد مي خواهد که دراز کشيده و پاي خود را به صورت عمودي بالا ببرد.تست SLR و معاينه انگشت شست و توانايي راه رفتن روي پنجه و پاشنه از مهمترين معاينات در تشخيص ديسک کمر مي باشد.

 • تست MRI

 • تست نوار عصب و عضله در تشخيص ديسک کمر

 • براي تشخيص ديسک کمر از ميلوگرام ،پرتونگاري نيز استفاده مي شود که چندان رايج نيست.

 • تشخيص ديسک کمر در منزل راحت نيست اما اگر علايم شما به پاها  تير مي کشد و درد و خشکي صبحگاهي داريد بايد احتمال بالاي ديسک کمر را در خود بدهيد .

 • تشخيص ديسک کمر در منزل بسيار سخت است ولي اگر کمردردي داريد که به پا انتشار دارد و صبح که از خواب بلند مي شويد کمردرد شما تشديد شده است احتمالا ديسک کمر داريد و بايد بررسي شويد.


پارگي ديسک کمر چيست


همه افراد داراي غضروفي به نام ديسک در بين ستون فقرات خود مي باشند و بيماري ديسک کمر در واقع عمدتا به فتق به همراه پارگي ديسک کمر در لايه خارجي آن اطلاق مي شود.


 درمان ديسک کمر


نحوه استراحت براي ديسک کمر چگونه بايد باشد

استراحت مطلق 

در مرحله اول درمان ديسک کمر فرد بايد استراحت کند البته منظور چند ماه استراحت نيست بلکه ابتدا استراحت مطلق 3 روزه بعد استراحت نسبي و انجام فعاليت هاي روزانه به گونه اي که متخصص طب فيزيکي و توانبخشي به بيمار آموزش مي دهد.


راه هاي درمان جديد ديسک کمر بستگي به سن و جنس و ميزان بيرون زدگي ماده ژلاتيني و ميزان پيشرفت بيماري و علائمي مانند بي اختياري ادرار و مدفوع بستگي دارد ولي در مراحل اوليه مرتبط با ميزان درد نيست.


هر چند سيستم هاي پيشرفته طب فيزيکي و توانبخشي در کنترل علائم ديسک کمر  بسيار موثر مي باشد اما بنده با تجربه بالغ بر 20 سال درمان غير جراحي ديسک کمر   معتقدم، ديسک کمر بدون رعايت نکات اموزش داده شده به بيمار و انجام ورزش صحيح به شيوه درستي کنترل نمي شود و اگر هم کنترل شود مجدد عود خواهد کرد.  درمان ديسک کمر با دستگاه :عملکرد موثر و درماني دستگاه تراکشن ستون فقرات سبب ايجاد فاصله ي بين مهره اي و آزادسازي ديسک آسيب ديده و تحت فشار مهره ها که اين امر بطور معجزه آسايي باعث خونرساني و آبرساني به ديسک مي شود و در مدت زمان کوتاه ديسک آسيب ديده و تحت فشار بازسازي و ترميم خواهد شد


مزاياي درمان کمر درد با دستگاه :


1-هزينه خريد مناسب در مقابل هزينه هاي فيزيوتراپي در کلينيک


2- وزن و سايز مناسب براي استفاده در منزل و اشغال فضاي کم


3- صرفه جويي در زمان با توجه به نياز مراجعه مکرر شخص بيمار براي انجام حرکات فيزيوتراپي در کلينيک


4- دستگاه کشش خانگي ستون فقرات (تراکشن ) درتسريع درمان و مراحل فيزيوتراپي در منزل ميتواند موثر واقع شود و در کاهش استرس فرد بيمار براي مراجعه در زمان هاي مختلف به کلينيک کمک بکند


5- افزايش فاصله مفاصل بين مهره اي


6- پيشگيري از چسبندگي غلاف دورال


7- کاهش فشار ديسک هاي بين مهره اي


8- کاهش التهب روي ريشه هاي عصبي


9- کاهش درد، التهاب و اسپاسم عضلاني


10- بهبود گردش خون در کانال هاي عصبي


دستگاه کشش ستون فقرات چيست؟


تراکشن ستون فقرات نوعي از درمان به کمک برداشتن فشار از روي ستوف فقرات است فشار روي آن را کاهش مي‌دهد.تراکشن را مي‌توان به دو صورت دستي و يا مکانيکي انجام داد. کشش ستون فقرات براي درمان ديسک‌هاي داري فتق، سياتيک، بيماري دژنراتيو ديسک، فشردگي اعصاب و ساير عارضه‌هاي مربوط به کمر مورد استفاده قرار مي‌گيرد. برداشتن فشار از روي نخاع بصورت غيرجراحي نوعي کشش موتوريزه شده است که مي‌تواند به کاهش درد کمر کمک کند.


در برداشتن فشار از روي ستون فقرات به آرامي ستوان فقرات فرد کشش مي‌آيد و باعث تغيير نيرو و موقعيت ستون فقرات مي‌شود. اين تغيير با ايجاد فشار منفي در ديسک، باعث کاهش فشار روي ديسک‌هاي ستون فقرات مي‌شود که همچون ن‌هاي ژل مانندي بين استخوان‌هاي ستون فقرات فرد قرار دارند. در نتيجه ممکن است که ديسک‌هاي برآمده يا فتق دار عقب‌نشيني کنند و فشار را از روي عصب‌ها و ساير ساختارهاي ستون فقرات فرد بردارند. برداشته شدن فشار از روي اعصاب به بهبودي حرکت آب، اکسيژن و مايعات غني از مواد مغذي به داخل ديسک‌ها کمک مي‌کند و باعث درمان آنها مي‌شود.


تراکشن ستون فقرات باعث کششيدن ستون فقرات جهت برداشتن فشار از روي ديسک‌هاي فشرده مي‌شود.


دستگاه تراکشن ديسک کمر

دستگاه تراکشن کمرمعمولا دوره درماني دستگاه 60 روز براي بيماراني که عارضه ي دو ديسک آسيب ديده دارند و استفاده روزانه از دستگاه 3 بار 3 دقيقه اي مي باشد.


براي اشخاصي که بيماري حادتر و تنگي کانال نخاع دارند مدت زمان درمان بيشتر خواهد بود


فروش دستگاه تراکشن کمر


فروش دستگاه کشش ستون فقرات در

فروشگاه درمان ديسک به صورت اينترنتي مي باشد


 درمان ديسک کمر با ورزش


قدم اول براي درمان ديسک کمر با ورزش تقويت عضله ورزش استاتيک مي باشد که همه مي توانند انجام دهند اما افرادي که کمردرد و خصوصا ديسک کمر دارند و يا دردهاي سياتيک با انتشار به پا دارند بايد ورزش را زير نظر پزشک متخصص آموزش ببينند چه بسا بعضي از ورزش ها مشکل سياتيک و فتق را تشديد مي کنند.


به کليه بيماران تاکيد مي کنم ورزش بايد در مرحله کاهش درد شروع شود. ورزش در زمانيکه درد زياد داريد موجب تشديد علايم ديسک کمر مي شود.کم نيستتد بيماراني که در مرحله حاد ديسک کمر به استخر مراجعه مي کنند و با تشديد درد به کلنيک ما مراجعه مي کنند.


بعد از کاهش درد يکي از مهمترين ورزش هاي ايزومتريک در بيماران مبتلا به ديسک کمر ورزش تيلتينگ مي باشد. ورزش تيلتينگ اولين ورزشي است که دکتر سپهريان به بيماران خود توصيه مي کند. شايد اين ورزش را بتوان ورزش کليدي در درمان و پيشگيري از ديسک کمر عنوان کرد. در اين ورزش بيمار دراز مي کشد و پاهاي خود را جمع مي کند و کمر خود را به پايين فشار مي دهد و براي 10 ثانيه اين ورزش را انجام مي دهد.


درمان کمر درد با دستگاه


ورزش دوم ديسک کمر ورزش کشش عضله پريفورميس

ورزش دوم ديسک کمر ورزش کشش عضله پريفورميس مي باشد.


در اين ورزش در شرايطي که دراز کشيده ايد ، پاي خود را روي پاي ديگر بياندازيد و در جهتي مطابق به شکل از لبه خارجي زانو لگن را بکشيد که عضله پريفورميس و محل خروج سياتيک شما کشيده شود. اين کشش را 15 ثانيه نگه داريد و 5 بار تکرار کنيد. انجام صحيح اين ورزش که ما در کيلنيک خودمان براي بيماران انجام مي دهيم از مهمترين ورزش ها ي کنترل علايم ديسک کمر در پاها مي باشد.


اگر اين ورزش کليدي ديسک کمر را اشتباه انجام دهيد درد شما تشديد مي شود.


درمان ديسک کمر با دستگاه


ورزش سوم ديسک کمر از جمله ورزش هاي سري مک کنزي

ورزش سوم ديسک کمر از جمله ورزش هاي سري مک کنزي مي باشد.


در شرايطي که روي شکم خوابيده ايد و زير آن بالش گذاشته ايد، سر و گردن را مطابق شکل بالا بياوريد و 10 ثانيه نگه داريد.


کمي صبر کنيد اگر با اين ورزش احساس آرامش در کمر يا پاي خود داشتيد 10 مرتبه ديگر اين ورزش ديسک کمر را ادامه دهيد.


لطفا در اين ورزش دقت کنيد فقط باسن بچرخد ولي کمر از روي زمين بلند نشود .


درمان ديسک کمر با ورزش

درمان ديسک کمر با ورزشورزش چهارم ديسک کمر ، پاي خود را مطابق شکل در شکم خود جمع کنيد و هر طرف را 10 ثانيه بکشيد و 10 مرتبه تکرار کنيد. در اين کشش محل اتصال کمر به لگن بايد کشيده شود.


درمان کمر درد


قدم بعد در ورزش هاي ديسک کمر ، ورزش‌هاي ديناميک و حرکتي مي باشد  که بيشترين تاثير را در تقويت عضلات واطراف آن دارد و به اين شيوه مانع  کمردرد مي شوند شامل شنا، راهپيمايي در سطوح غير شيب دار و غير ناهموار و دوچرخه ثابت داراي پشتي کمر مي باشد .متذکر مي شوم اين ورزش‌ها  بايد بعد از ورزش هاي استاتيک که در بالا توضيح داديم انجام شود و به اين طريق  عضلات اطراف ديسک کمر دوباره بازسازي شده و قوي باقي ‌بمانند.


آب درماني و راه رفتن در اّب براي درمان ديسک کمر  داراي قوانيني است که اگر اجرا نشود ممکن است مشکل شما را تشديد کند. به طور مختصر تا زماني که متخصص طب فيزيکي به شما اجازه نداده است شنا نکنيد و بيش ار ا ساعت در استخر نباشيد.


درمان ديسک کمر با طب سوزني:


امروزه طب سوزني و در دنياي مدرن طب سوزني الکترونيک يکي از موثرترين و بهترين درمان ها در درمان ديسک کمر مي باشد . در اين روش با استفاده از منافع طب سوزني در کنار پولاريتي درماني و کمک از تئوري هاي قطبيت موجب درمان بسياري از بيماران ديسک کمر مي باشد. جالب است بدانيد در بسياري از نقاط دنيا از جمله در چين و آمريکا طب سوزني الکترونيکي انتخاب اول مردم براي درمان ديسک کمر مي باشد.


درمان خانگي پارگي  ديسک کمر:


استفاده متناوب از ماساژ يخ و گرم ، استراحت در مرحله حاد بيماري ، رعايت نکاتي که در زير به عنوان نکات اساسي درمان ديسک کمر يادآور مي شويم و انجام ورزش هاي روزانه ديسک کمر خصوصا در مرحله بدون درد مي تواند به عنوان درمان خانگي ديسک کمر به بيماران کمک کند.


درمان ديسک کمر مهره 4 و 5 :


درمان ديسک کمر مهره 4 و 5 از همه شايعتر و راحت تر از نظر تزريقات ستون فقرات است. گاهي درمان ديسک کمر مهره 5 و S1 از نظر تزريقات زير سونوگرافي و تلوزيون هاي اطاق عمل يا C-Arm  سخت تر است. از همه ديسک ها مهمتر و سخت تر درمان ديسک کمر مهره L1  و L2  مي باشد.


خطرناکترين ديسک کمر:


خطرناکترين ديسک کمر ، ديسک کمري است که در ناحيه بالايي کمر و ديسک L1  L2  مي باشد که نزديک نخاع مي باشد و در صورت عدم درمان ممکن است منجر به صدمه به سيستم ادراري و دفعي و جنسي شود.


درمان ديسک کمر با داروي گياهي:


منظور درمان ديسک کمر با داروي گياهي يعني استفاده از داروهاي گياهي که مي تواند التهاب در بدن از جمله در ديسک کمر را کاهش دهد.


1- استفاده از خرماي بدون هسته بدون هسته و با قطر حدود 2 سانتي متر موجب اثرات ضد اتهابي شديد و بسيار موثرتر از پماد هاي موجود در بازار مي شود. انچه سخت است اين است که حدود يک بسته خرماي بدون هسته به مدت 48 ساعت جهت درمان گياهي ديسک کمر و کاهش التهاب بايد روي منطقه التهاب قرار گيرد.


2- زنجبيل يکي از گياهاني است که در درمان گياهي ديسک کمر و آرتروز ها استفاده مي شود. دم نوش  آن با شدت زياد در کاهش التهاب موثر است.


3- بيد به دليل ماده ساليسيلاتي آن در کاهش التهاب ديسک کمر تاثير به سزايي دراد و از دير باز به عنوان يکي از دارو ي گياهي ديسک کمر استفتده مي شده است.


مواد مضر براي ديسک کمر چيست


مواد حاوي سلانين مانند کاهو و گوجه فرنگي و سيب زميني و مواد داراي طبع سرد در فرهنگ يراني به خصوص شب ها مي تواند درد ديسک کمر را تشديد کند. ترکيب سياهدانه و عسل راهي براي خنثي کردن اثرات دردي اين نوع ترکيبات در تحريک التهاب ديسک کمر مي باشد.


بهترين داروي ديسک کمر چيست


در درمان ديسک کمر دارو درماني نقش به سزايي دارد.


استفاده از دارو هاي ضد التهابي غير استروييدي نقش مهمي در درمان ديسک کمر دارد .


داروهاي شل کنند ه عضلاني مانند باکلوفن و تيزانيدين هم در درمان اسپاسم هاي کمر نقش مهمي دارد. در بيماراني که دردهاي انتشاري دارند استفاده از داروي گاباپنتين ويا پره گابالين و يا براندهاي خارجي آن ماند ليريکا ، از بهترين داروها درمان ديسک کمر مطرح مي باشند.


بهتربن درمان ديسک کمر چيست


از نظر ما بهترين درمان ديسک کمر درمان ترکيبي با توجه به جنبه هاي مکانيکي و التهابي ديسک کمر مي باشد.


در اين درمان ما از يک مجوعه اي از تخت دکامپرشن و درمان طب سوزني و کايروپراکتيک استفاده مي کنيم .


استفاده از پلاسما و ازن درماني و راديوفرکوانسي  از جنبه هاي بسيار کمک کننده ديگر ما در درمان ديسک کمر مي باشد.


براي جلوگيري از ابتلا به ديسک کمر چه کارهايي بايد انجام دهيم


 شيوع زياد  كمردرد  و به خصوص ديسک کمر به علت آن است كه امروزه به دليل زندگي شهري و پشت ميز نشيني و مشغله هاي فکري و ذهني زياد مردم کمتر به فعاليت فيزيکي اهميت مي دهند اما  براي نگهداري قدرت عضلات  اطراف ستون فقرات که عامل اصلي جلوگيري کننده از فتق ديسك كمر و درد سياتيک مي باشد دايما بايد آنها را تقويت كرد.


ايا ديسک کمر خفيف نياز به درمان دارد


با توجه به اينکه ديسک کمر شديد ترين بيماري کمر محسوب مي شود ، و بسياري از ديسک کمرهاي شديد ابتدا خفيف بوده اند. لذا توصيه مي کنيم ديسک کمر خفيف را مانند ديسک کمر شديد درمان کنيد.


جراحي ديسک کمر


90 درصد بيماران ديسک کمر به درمان  هاي غيرجراحي که توسط متخصصين طب فيزيکي و توانبخشي ، کايروپراکتيک و طب سوزني و ازن درماني … انجام مي شود پاسخ مي دهند. اما 10 درصد به اين درمان ها جواب نمي دهند و نياز به درمان جراحي دارند.  جراحي بسته ديسک کمر به کمک تکنيک هاي ليزري ، RF   و يا ازن درماني از درمان هاي جديد با حداقل ميزان عوارض بستري در بيماران محسوب مي شوند. البته ممکن است از نظر شدت و وضعيت جسماني ممکن است بيمار نياز به جراحي ديسک کمر به صورت باز داشته باشد. ديسک كمر  هر چند بيماري نيست كه به طور كامل قابل پيشگيري باشداما  توصه ميشود تمام افراد سالم از برداشتن و جا به جا كردن اشياي سنگين خصوصا در وضعيتي که بيمار خم مي باشد پرهيز كنند.


برنامه ورزشي منظم  نيز مي تواند احتمال فتق ديسک کمر را كم کند.


در صورتي كه کمر درد داشتيد که داخل ران يا ساق  شما تير مي كشد، حتماً به پزشك متخصص مراجعه نماييد.مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تفریحی و سرگرمی لي لي جان تجهيزات خانه و آشپزخانه فروش تجهیزات گرند استریم ثبت نام آنلاین تلفن ثابت SIP اصفهان وبگاه اخبار جامع تکنولوژی و موبایل های هوشمند جهان کنترل کيفيت مواد غذايي گروه آينه و دکوراسيون زجاجي jalali khabar youmovies تجهیزات پزشکی